Artur Sobieraj Fotograf

ARTUR SOBIERAJ

Ile kosztuje sesja zdjęciowa w bieliźnie

Ile kosztuje sesja zdjęciowa w bieliźnie, to najczęściej zadawane pytanie dotyczące sesji zdjęciowej, buduarowej, sensualnej, kobiecej czy portretowej. Nierzadko w odpowiedzi słyszymy wymijające pytanie: „Ile zdjęć chcemy otrzymać po sesji?”. Taka odpowiedz w formie pytania, tzw. odbitej piłeczki, ma uświadomić klientowi ilość roboczo-godzin spęczonych nad sesją i obróbką zdjęć. Co ma przełożyć się na cenę za sesję i gotowe fotografie.

Niestety takie pytanie często wywołuje irytację u klienta, który powtarzając pytanie, słyszy kwotę za sesję zdjęciową. Najczęściej kwota za usługę i gotowy produkt wydaje się klientowi wygórowana. Fotograf słyszy od klienta: „Oj to bardzo drogo, ja tyle za godzinę pracy nie dostaje/zarabiam! Pan oszalał!” i odchodzi. Fotografowie nie edukują klientów.

W większości przypadków fotografowie nie potrafią uświadomić klientowi wartości jaką niesie za sobą udział w sesji zdjęciowej. A sami klienci pracujący na etacie nie zdaja sobie sprawy ile tak naprawdę zostaje fotografowi po odjęciu kosztów.

Ile kosztuje sesja zdjęciowa w bieliźnie?

Nakreślmy sobie przykładowy scenariusz przebiegu sesji zdjęciowej w bieliźnie, potocznie zwanej buduarową, sensualną.

Skrypt sesji:

  1. Sesja odbędzie się w sobotę – klientka w tygodniu pracuje
  2. Lokalizacja sesji to wynajęty apartament
  3. W sesji będą brały udział 3 osoby: fotograf, klientka i makijażystka
  4. Osoby biorące udział w sesji muszą przetransportować siebie i sprzęt na miejsce sesji
  5. Czas trwania sesji to średnio 3 godziny, od momentu przybycia klientki, plus dodatkowa godzina na przygotowanie i posprzątanie po sesji.

Policzmy ile kosztuje podstawowa sesja zdjęciowa.

Wszystkie wyżej wymienione punkty muszą zostać zaplanowane i zrealizowane przed sesją. Trzeba pamiętać że czas poświęcony na przygotowania to też koszt dla fotografa. Jego godzina pracy lub dwie, w zależności od wymagań i oczekiwań klientki/klienta.

Ponieważ praca jaką trzeba włożyć w przygotowanie sesji zdjęciowej to ok. 2h. to jej koszt wyniesie – 200-400zł brutto.

Sesja odbędzie się w apartamencie czyli wynajętej przestrzeni hotelowej, której koszt zaczyna się od – 200zł/dobę brutto.

Osoby biorące udział w sesji również są opłacane.
Wizażystka za przygotowanie klientki i przyjazd na sesję zażyczy sobie kwotę od – (250zł/1h makijaż + 100zł dojazd) 350zł brutto.
Fotograf też człowiek i jeść musi 🙂 a tak na poważnie wynagrodzenie dla fotografa zaczyna się od kwoty (600zł/za 3h + 100zł dojazd) 700zł brutto.

Znając już kwoty za poszczególne etapy sesji zdjęciowej możemy policzyć faktyczny koszt samej sesji.

200 + 200 + 350 + 700 = 1450zł

Możecie powiedzieć… „No tak tyle kosztuje wynajęcie usług z dojazdem, ale 700zł wynagrodzenie fotografa!? On zarabia 200zł/1h pracy!”.
A to nie wszystko. Prawdziwym szokiem może okazać się informacja, że…  Przedstawiona kwota za „sesję zdjęciową w bieliźnie” nie zawiera w sobie gotowego produktu czyli profesjonalnie obrobionych zdjęć. W zależności od umiejętności fotografa, i jego warsztatu pracy, czas spędzony nad obróbką zdjęć może być różny. Zależy on do ilości zdjęć, użytego oprogramowania i skomplikowania retuszu.

To ile to wszystko kosztuje?!

Załóżmy że fotograf nad retuszem spędzi dwie godziny, a koszt jego pracy ustalimy na 400zł brutto. Efektem tej pracy będzie 18 obrobionych zdjęć w formie cyfrowej (pliki) umieszczonych na płycie CD lub Pendrive. Mało estetyczna forma prezentacji, prawda? Dlatego warto po takiej sesji wybrać formę drukowaną, album 20x20cm, zawierający wydrukowane zdjęcia ok. 18 zdjęć. Wybór opcji albumu skróci czas poświęcony na obróbkę, wynikający z przygotowania mniejszych plików. Koszt pracy fotografa nad zdjęciami + przygotowanie albumu i jego wykonanie to kwoty od 500zł brutto. A więc ostateczna cena za bieliźnianą sesję zdjęciową to 1950zł brutto (pakiet MAXI), z przepięknym albumem, który zostanie z Tobą na lata.

Pamiętajmy o tym iż sesja zdjęciowa w bieliźnie wykonujemy raz w życiu, a wracamy do niej za każdym razem gdy otworzymy album.

Koszty pracy fotografa

Co składa się na wynagrodzenie za godzinę pracy fotografa, jakie generuje on koszty związane z prowadzeniem firmy? Jednym z największych kosztów, jakie ponosi fotograf, to bez wątpienia zakup sprzętu. Aparat i obiektywy to wydatek, ok. 12tu tysięcy złoty. A mówimy o kwocie za, która kupimy, aparat i dwa obiektywy. Nie wspomnę już o lampach, i całym asortymencie w postaci modyfikatorów świtał, blend, softboxów, paneli modelujących, statywów, itp. Koszt oświetlenia błyskowego i modyfikatorów to też kwoty idące w tysiące zł. Dwie lampy, główna i modelująca, to wydatek blisko 4 tysięcy zł. Zrealizowany materiał w postaci zdjęć trzeba jeszcze obrobić. Do tego celu fotograf potrzebuje komputera, od 4-6 tysięcy zł. i dobrego monitora w kwocie ok 2,5 tysica zł. Prawie 24 tysiące zł to kwota jaką zainwestował fotograf w sprzęt. Reasumując, inwestycja w sprzęt znacząco odciska się w stawce godzinowej fotografa, ale nie tylko ona.

Koszty pracy fotografa – co składa się na wynagrodzenie fotografa?

Policzmy teraz ile tak naprawdę zostanie fotografowi po odjęciu kosztów związanych z jego działalnością, opłaceniu pomieszczeń (apartament) i ekipy w postaci wizażystki. Od kwoty 1950zł brutto, Musimy odjąć/opłacić 23% podatku VAT (-448zł), odjąć/opłacić 17% podatku dochodowego dla urzędu skarbowego (-270zł), opłacić apartament (-200zł), opłacić wizażystkę (-350zł). Czyli po odliczeniu wszystkich zobowiązań z zarobionej kwoty zostaje 682zł. Zakładając ze wykonamy 6 sesji w ciągu miesiąca na podobną kwotę otrzymamy wynagrodzenie w kwocie 4 092zł. Trzeba jednak pamiętać o opłaceniu składek związanych z ubezpieczeniem społecznym. -1470zł ZUS, -300zł koszty księgowe, -200zł koszt oprogramowania, -200zł oszczędności na nowy sprzęt, -160zł telefon i Internet, -50zł strona internetowa, -500zł koszty utrzymaniem auta. Celowo nie umieściłem tu prywatnych kosztów związanych z życiem codziennym tj, rachunki za jedzenie, mieszkanie i media.

A więc łączna kwota obciążenia na koniec miesiąca dla firmy fotografa to 2880zł. W kieszenie fotografa zostaje 1212zł. Podzielmy tą kwotę przez ilość godzin (6h na sesje) spędzonych przy 6 sesjach, czyli 1212 : 36 = 33,60zł.

Ile kosztuje sesja zdjęciowa w bieliźnie? 33zł/h netto!

33zł tyle wynosi wynagrodzenie dla fotografa za godzinę pracy przy sesji zdjęciowej. Pierwotnie wycenionej dla klienta na 1950zł brutto. Czy 33zł za godzinę pracy to dużo…? Stawka za sesje zdjęciową to tylko malutka cześć wynagrodzenia fotografa, która jak widzisz nie jest wygórowana. A tym bardziej z kosmosu.

Reasumując. Aby utrzymać się na rynku, fotograf musi zwiększyć stawki za swoją prace, albo wykonywać większą liczbę zleceń.

Na wszystkie usługi/sesje wystawiam fakturę VAT (23%) i odprowadzam podatek dochodowy (17%), łącznie 40% ceny stanowią podatki.

Ile kosztuje sesja zdjęciowa w bieliźnie? 1950zł.

Ile kosztuje sesja zdjęciowa w bieliźnie? 1950zł w pełnej wersji, pakiet złoty. Z pewnością istnieje możliwość pomniejszenia żądnej kwoty. Można zrezygnować z kilku punktów. Sesje zdjęciową można wykonać w domu u klientki. Można też zrezygnować z usług makijażystki na rzecz własnych umiejętności. Dlatego jeżeli namówimy jeszcze jedną osobę do udziału w drugiej sesji – tego samego dnia, to kwota będzie niższa o rabat i dojazd.

Wartość jaką niesie za sobą sesja buduarowa?

sesja buduarowa rozbierana w bieliźnie kameralna portret kobiety w cieniu fotograf Artur Sobieraj

Pamiętajmy iż sesja zdjęciowa w bieliźnie wykonujemy tylko raz, na pewnym etapie naszego życia.

Kiedy czujemy się silną, spełnioną, kobietą. Nie powtarzasz jej co roku, jak zdjęcia Świąteczne. To wyjątkowa sesja pełna emocji i piękna. Jej efektem są przede wszystkim niesamowite przeżycia, fotografie, które na 100% wywołają zazdrość koleżanek i na 1000% wzbudzą namiętność u Twojego mężczyzny!

Nie można kopiować zawartości strony!